Login  Register

Re: Isi peb 2016

Posted by urvashi on Apr 27, 2016; 11:03am
URL: http://discussion-forum.276.s1.nabble.com/Isi-peb-2016-tp7600058p7600098.html

I am confused in q3 where they have mentioned per unit price is 1 and 2 and then change it to every additional unit costs p=2 what is the difference also in the second part since the consumer cannot consume more than 1/2 he will consume 1/2 and the first budget equation applies bt if that is so it necessitaies 1/2 of butter to be consumed however mrs is greater than price ratio so only ectricity shud be consumed?